Choose colour:

Put a rubber on

Scroll and put it on…

Máš narolováno 5cm!

Drž si čepičku, jedeme dolů!

Bejby, bejby?

Tak pojď. A neboj. Nebudeme tě nudit ani strašit. Prostě jeď dolů. Pořád rovně. Nikam neodbočuj. Není to žádná věda, ale musíš znát fakta: než roztáhneš, je potřeba natáhnout. Co asi? Nejsi přece guma, abychom ti napovídali. Proč si to neříct narovinu? Chceš poznávat svět a lidi. A sex k tomu patří. Je to tak? Nejspíš jo. No a tady je jeden z hlavních důvodů, proč při TOM mít gumu. Zkrátka In Gum We Trust!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bejby, bejby?

Chodit do školy může bejt vopruz, ale mít mimino víc než jen na hlídání je taky škola, a mnohem drsnější. Všechno má svůj čas, takže až budeš vědět, že ten tvůj nastal, není nic snazšího než gumu na čas vypustit a vpustit do života někoho dalšího. Samozřejmě je potřeba říct hned na začátku, že kondom ani žádná jiná ochrana není a nebude 100%. Riziko k životu zkrátka patří.
 

12 cm. Průměrná délka v Asii. Holky, to už by stačilo, ne?

Bolí tě ruka?

Žerty stranou (aneb HIV/AIDS)

Vydrž! Máme pro tebe pár důležitých informací o jednom prevítovi, který nám to divoké poznávání světa trochu komplikuje. A když zvládneš číst až do konce, čeká tě odměna! Jaká? Ta největší! Získáš anděla strážného na celý život. Navíc je to prcek, co se každému vejde do kapsy nebo do peněženky, takže tě bude moct chránit vždycky a všude! Kdo že to je? No přece Primeros gum!

 

 

 

 

 

 

 

Žerty stranou (aneb HIV/AIDS)

Ne že by se s HIV/AIDS nedalo žít. Ale přece jen jde o tak závažné onemocnění, že i nám, drsňákům, se v tomhle případě nechce moc vtipkovat...
 
Asi nejznámější ze všech pohlavně přenosných nemocí. HIV (Human Immunodeficiency Virus, virus lidské imunitní nedostatečnosti) je virus způsobující onemocnění AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome, syndrom získané imunitní nedostatečnosti). Přenáší se krví, poševním sekretem, spermatem, preejakulátem (mírně mazlavá, bezbarvá tekutina, která vychází z penisu před samotným výronem spermatu) a mateřským mlékem. Od infekce virem HIV do vzniku onemocnění AIDS mohou uplynout i desítky let. Nicméně lék stále neexistuje. A že se vás to netýká? Každé 2 dny se nakazí v ČR 1 člověk.
 
HIV útočí na lidskou buňku
 
 
Vznik nejasný
Syndrom byl poprvé popsán v roce 1981 - u pěti mladých homosexuálních mužů byl diagnostikován zápal plic způsobený mikroorganismem Pneumocystis carinii a současně byl u nich zjištěn výrazný pokles CD4+ lymfocytů. Tehdy nikdo netušil, že se jedná o počátek pandemie, která postihne miliony mužů a žen. Současně byl pozorován překvapivý nárůst nových případů Kaposiho sarkomu (nádorové onemocnění) u mladých mužů. V letech 1983-1984 byl zároveň ve Francii a USA izolován virus lidské imunodeficience (HIV), dříve označovaný HTLV nebo LAV. Virus patří do čeledi Retroviridae (retroviry).
 
Původ viru je stále nejasný, je ale jistá jeho příbuznost s virem opičí imunodeficience (SIV). Velmi pravděpodobně tak HIV pochází z Afriky. Co vedlo k adaptaci tohoto viru na člověka, není známo. V 50. letech došlo pravděpodobně k zavlečení viru z džungle do měst. Z Afriky se infekce rozšířila do Karibiku a dále postupně do USA, Evropy a dalších zemí.
 

 

 
Jak to probíhá
AIDS je stav, který vzniká v důsledku destruktivního působení HIV na imunitní systém. Tento stav se rozvíjí ve 3 fázích. V 1. fázi se ve více než polovině případů po přibližně 3 týdnech od nákazy HIV objeví příznaky chřipkového onemocnění - zvětšené mízní uzliny, horečka přes 38°C s případným nočním pocením a začnou se tvořit protilátky, jejich přítomnost je možné zjistit asi do 2 měsíců od nákazy. U 30-40 % je tato fáze bez příznaků. 2. fáze je tzv. bezpříznaková (případně se zcela nespecifickými příznaky) a trvá bez léčby 2-10 let i více. Cílem aktuální léčby HIV/AIDS je co možná nejdéle prodloužit tuto fázi. Bez léčby či při jejím selhání nastává 3. fáze, tj. klinicky rozvinuté stadium AIDS. V této fázi již organismus není schopen produkovat dostatečné množství buněk imunitního systému a naděje na zvrácení stavu do normálu je malá. Projevuje se:
 • infekcemi způsobenými mikroorganismy, které pro zdravého člověka nejsou nebezpečné (např. Pneumocystóza plic)
 • nádory, zejména pak Kaposiho sarkomem (nádor kůže tvořící tmavě fialově-hnědé skvrny či vyvýšeniny) a lymfomem (nádor mízních uzlin a kostní dřeně)
 • dalšími projevy, jako jsou různá postižení nervového systému (paměti, koordinace pohybů, zraku, psychiky aj.) a celkový syndrom chřadnutí.
Léčba
V současnosti se HIV pozitivnímu člověku, který dodržuje lékařem předepsanou léčbu, může bezpříznaková fáze HIV infekce výrazně prodloužit.
 
K léčbě AIDS výrazně přispěl prof. RNDr. Antonín Holý, DrSc., z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR v Praze, který spolu se svým týmem objevil léky pro pacienty trpící nemocí AIDS nebo virovou hepatitidou typu B.
 
Jak se žije s HIV?
 
 
 
 
Kde se léčit a kde probíhá anonymní testování
Léčebně-preventivní péče u nás je soustředěna do regionálních AIDS center. Nejvýznamnější je AIDS centrum Fakultní nemocnice Bulovka, které pečuje o HIV pozitivní těhotné ženy. 
 

 

 

Pokud máš jakékoliv pochybnosti, zajdi si na anonymní testování. Pomoc najdeš například v České společnosti AIDS pomoc.
 
Čísla nejsou všechno
To, že ČR patří k zemím s nízkým výskytem HIV infekce – do 20 případů na milion osob a rok – ani to, že možnosti zabránění rozvoje AIDS se zlepšují, nic nemění na fatální prognóze tohoto onemocnění.
 
V posledních letech se navíc v Česku objevuje trend výrazného nárůstu počtu nově zjištěných případů infekce HIV.

Státní zdravotní ústav

Státní zdravotní ústav

Státní zdravotní ústavÚZIS ČR

Kam za osvětou?
Lékaři bez hranicArt for lifePrague PrideDům světla

Světová zdravotnická organizace

 

Echt 14 cm. Takové jsou k vidění v Berlíně.

Roluješ, roluješ?

Pohlavní nemoci neznaj bratra ani pohlaví

Jen roluj! Proč? Protože o těch pár „kamarádů“, které ti tady popíšeme, určitě nestojíš. A když už stojíš, je většinou těžké říct ne. Známe to. Pevná vůle a rozvaha jdou v takových chvílích stranou, takže je lepší mít prostě jistotu. A hlavně gumu. Pročež teď pěkně klikej a čti, ať tě v praxi nic nepřekvapí! Než v sobě nosit pár hodně nepříjemnejch virů, to se radši zabal do gumy, aneb Wrap Your Willy In a Rubber!

 

 

 

 

 

 

 

 

Pohlavní nemoci neznaj bratra ani pohlaví

Žlutý céčko (Žloutenka typu C)
Není to tak dávno, co céčka všichni sbírali. Lidi po nich byli jak diví. Tohle céčko ale nechce vůbec nikdo. Proč?...
 
Virové onemocnění přenášející se krví, poševním sekretem, spermatem a preejakulátem. V časných stádiích je možná léčba, která zabrání přechodu do chronické formy. Časné stádium je ale obvykle bez specifických projevů, a proto v 85 % přejde do chronického stádia, které končí cirhózou (zvazivovatěním) jater. Jediná léčba je transplantace jater od vhodného dárce. Očkování neexistuje. Nejvíce ohroženými jsou uživatelé injekčních drog a lidé často střídající sexuální partnery.
 
 
Žlutý béčko (Žloutenka typu B)
Já rád játra, ty rád játra. A kdo o ně chce přijít, ten je trumpeta. Takže jestli nejsi Prométheus, aby ti každou noc narostla játra znova, dej si bacha...
 
Virové onemocnění přenášející se krví, poševním sekretem, spermatem a preejakulátem. Nebezpečnější než typ C. Když nedojde k selhání jater již v akutním stádiu, je asi 25% pravděpodobnost přechodu do stádia chronického. Během tohoto stádia dojde buď k cirhóze (zvazivovatění) jater, kdy je nutná transplantace od dárce, anebo rozvoji rakoviny jater, u které je šance na přežití opravdu velmi nízká. Doba léčby chronického stádia je až 5 let. Po 5 letech již léčba nepřináší další výsledky.  Nicméně definitivně vyléčit ji nelze a může se objevit opětovná aktivace. Každý den se v ČR nakazí 1 člověk. Naštěstí máme očkování.
 
Honem Pryč Vážení (neboli HPV)
Jenže to není tak jednoduché. Láska nerozpočítává na prvý/druhý. Zamiluješ se a už tomu neutečeš. A protože, jak se dočteš dál, tahle potvůrka je všude kolem nás, zbývá jediné: guma...
Lidský papilomavirus (HPV, Human papillomavirus) má asi 70 podtypů a přenáší jej každý druhý sexuálně aktivní jedinec. Tyto viry způsobují genitální bradavice (Condylomata accuminata) tzn. výrůstky zejména na penisu nebo malých či velkých stydkých pyscích, kolem análního otvoru či přímo v konečníku. Jejich odstranění se provádí chirurgicky. Některé z virů způsobují přednádorové bujení či přímo rakovinu děložního hrdla s výskytem 20 případů na 100 000 žen a rok, ale také rakovinu vulvy, vaginy, penisu, řiti či dokonce v oblasti hlavy a krku. Proti nejčastějším typům HPV je možné se očkovat.
 
Human Papilloma Virus
 
Recidivy (opakování) onemocnění bývají velmi časté, nejčastěji infekcí od partnera. Rizikovými faktory jsou zejména promiskuita, nízký věk při prvním pohlavním styku a snížená imunita.
 
 

 

Bolavej Puchejř (aneb Herpes Simplex – HSV-1, HSV-2)
Puchýř patří odjakživa na chodidlo (to když tě tlačí bota) nebo na dlaň (to když to přeženeš s rolovacím tréninkem). Všude jinde znamená problém...
 
Jedná se o virus Herpes simplex 1 (HSV-1) a Herpes simplex 2 (HSV-2, genitální herpes). Přenáší se těsným kontaktem. Inkubační doba je asi 3-6 dnů a onemocnění probíhá přibližně 10-14 dnů. Projevuje se tvorbou drobných puchýřků, které se mění ve vřídky. Virus po odeznění příznaků zůstává v lidském těle a vy se nejen že od partnera můžete nakazit, i když aktuálně nejeví žádné příznaky, ale navíc po první nákaze dochází k častým a dlouhodobým opakováním onemocnění (např. během prvního roku každé 2 měsíce i častěji). Onemocnění je často velmi bolestivé a léčba pouze o něco zkrátí dobu trvání a to pouze za předpokladu velmi časného nasazení. U prvoinfekcí je někdy nutné podávat léky přímo do žíly nebo alespoň jako tablety, lokální krémy nemají dostatečný účinek.
Mozkožrout (Syfilis či příjice)
Že se dal syfl chytit leda ve středověku? Kdo tomu věří, ten je nejspíš už dávno nakažený a pomalu mu měkne mozek...
 
Bakteriální onemocnění způsobené Treponema pallidum. 95 % přenosů se děje pohlavním stykem. V Česku nastal po roce 1990 zřetelný nárůst výskytu syfilis. Mezi roky 1990 a 2001 došlo k nárůstu počtu případů z 1,6 na 13,6 na 100 000 osob. Velkou roli v šíření příjice v populaci hraje rizikové chování a příliv imigrantů z oblastí s početným výskytem této nemoci.
 
Bakterie Treponema pallidum
 
Inkubační doba je asi 9-110 dnů a onemocnění probíhá ve 3 fázích:
 
 • 1. fáze:

Přibližně po 3 týdnech se objeví většinou jeden tzv. tvrdý vřed v podobě pustuly (neštovičky – hnisavého pupínku) velikosti 1 cm na penisu, v okolí vaginy, řitního otvoru nebo úst (tedy v oblasti, kde došlo ke styku s nákazou), která většinou nebolí a postupně se změní na kruhovitý defekt. Ten se sám zhojí za 3-6 týdnů, v této fázi je syfilis z krve nezjistitelná, ale je možné najít bakterie v sekretu z vředu.

 • 2. fáze:
Po neléčené 1. fázi přichází druhá tzv. Syfilis secundaria. Ke 2. fázi dochází přibližně po 10. týdnu od infekce a má obraz běžné virózy se zvětšenými uzlinami různě po celém těle, vyšetření krve se stává pozitivní. Mohou se také objevit mokvavé výrůstky (Condylomata lata), tedy růžové mírně vyvýšené papulky pokryté rozbředlým povlakem s četnými bakteriemi.

 

 • 3. fáze:
Při opětovném neléčení přechází onemocnění do 3. fáze, kdy během 5-30 let dochází k postupnému, ale definitivnímu postižení srdce a cév případně v kombinaci s postižením mozku a nervů.
 

 

Instalatér in da house (neboli Kapavka, Gonorrhea)
To, že kapavku měla leckterá slavná osobnost, od císařských synků po rockové hvězdy, ještě neznamená, že ji musíš chytit taky...
 
Bakteriální infekce způsobená Neisseria gonorrhoeae. K jejímu přenosu dochází kontaktem s nemocnou sliznicí. Nemoc propuká zhruba za 3-6 dnů od přenosu. Nejtypičtějším příznakem je hnisavý výtok nejčastěji při zánětu močové trubice, projevující se pálením a řezáním, častějším močením a běložlutavým výtokem. Ve 25 % případů se projeví pouze jako „ranní kapka“.
 
Bakterie Neisseria gonorrhoeae způsobující kapavku
 
U mužů může následně postihnout také prostatu nebo nadvarlata. Možné je také postižení hltanu, konečníku nebo očních spojivek. U žen dochází obvykle k zánětu děložního čípku a zároveň k zánětu močové trubice. Bez léčby infekce přechází do dělohy, vejcovodů případně až do pánve a na vaječníky. Projevuje se zejména bolestmi břicha a horečkou, později jen občasnými bolestmi břicha bez zjevné příčiny a bolestivým sexuálním stykem. Komplikacemi může být vytvoření srůstů v břiše, způsobení mimoděložního těhotenství či infertilita.
 
Kapavka má nepříznivý vliv na reprodukční zdraví a znamená zvýšené riziko přenosu HIV. Až u 5 % pacientů dochází do roka k opětovné infekci.
 
Mrcha líná (neboli Chlamydie)
Představ si, že tahle bakterie se vůbec nehýbe. Jen se tak válí v hostitelských buňkách a čeká na svých 15 minut slávy. Jakmile se však přihlásí o slovo, nestačíš se divit...
 
Bakteriální infekce Chlamydia trachomatis tvoří 50 % všech pohlavních infekcí. K přenosu dochází obvykle pohlavním stykem nebo méně často nepřímo (nedodržováním hygieny), možný je i přenos během porodu z matky na dítě. Příznaky v podobě šimrání, bodání až bolesti a pak zejména výtoku, který je hnisavý běložlutavý, avšak mírnější než u kapavky, se objevují za 10-20 dnů, ale jen v 50 % případů. Zánět močové trubice, konečníku, pánve či dělohy může nakonec způsobit mimoděložní těhotenství, infertilitu či buněčné přednádorové změny děložního hrdla. U mužů dochází k zánětům močové trubice, prostaty, konečníku a nadvarlat.
 
Chlamydia trachomatis
 
V letech 1987-2003 rapidně vzrostl výskyt chlamydiové infekce, a to ze 79 na 467 případů na 100 000 osob.
 
 

15 cm. Holky, zůstaňte radši doma. Sem roluje průměrný Čech!

Na co hormon, když máš kondom?

„Zázračná“ pilulka

Pilule jsou dneska u kdekoho in. Spousta holek je do sebe denně bez přemýšlení cpe. Asi doufají, že je ochrání. Ale před čím? Před miminem? Oukej. Ale stojí to za tu cenu? Jen si představ, že chodíš každý den s deštníkem v ruce. Ať prší nebo neprší, fouká, svítí, mrzne...pakárna, co? S hormonálkou je to podobné. Navíc tě neochrání před vším a obnáší i další rizika. Není lepší zůstat sama sebou a nosit v kabelce krabičku první záchrany s gumou? Přihlas se k Responsible fucking!

 

 

 

 

 

 

 

„Zázračná“ pilulka

První „pilulka“ se z platíčka na svět vyloupla před více než půlstoletím. Nejdřív to byla euforie. Ta svoboda! Ženám se otevřely nové obzory. Postupně však vyšlo najevo, že to nebude zadarmo. A nemyslíme tím finance. Pilulka sice dává volnost, ale bere si za to kus tvého zdraví...
 

Model of a contraceptive pill, Europe, c. 1970

Model of a contraceptive pill, Europe, c. 1970, 1994-1329 © Science Museum, London
 
Pilulka, co změnila svět
Od vynálezu „pilulek“ uběhlo více než 50 let. Málokterý objev 20. století měl takový dopad jako právě masové rozšíření hormonální antikoncepce. Její vliv byl obrovský. Sociální, ekonomický, demografický. Dotýkal se bytostně role ženy ve společnosti, v rodině. V 60. letech měly ženy jiné postavení než dnes. Často vstupovaly do manželství v brzkém věku a očekávalo se od nich, že zůstanou doma a budou se starat o rodinu, zatímco manžel bude v práci. Hormonální antikoncepce byla prvním „lékem“, který pravidelně brali zdraví lidé.
 
 
Snaha zabránit početí přitom není v historii lidstva nic nového. Zaříkávání, kouzla či šamanské rituály, to byla antikoncepce známá už od dávných dob. Její spolehlivost ale asi nebyla nejvyšší;) Existovaly také metody přírodní, jako například výtažky z různých bylin, které si ženy aplikovaly do pochvy. Ty mohly mít opravdu antikoncepční účinky. Ale testování nedoporučujeme;)
Nejprve jako „lék“
Půlstoletí po převratném vynálezu latexového kondomu (o téhle geniální věcičce však hovoříme jinde:) schválil 9. května 1960 americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (Food and Drug Administration, FDA) prodej a užívání přípravku Enovid, první hormonální antikoncepce. Šlo o „lék“, který měl zabránit početí dítěte.
 
Enovid byl na trhu již od roku 1959, avšak jako přípravek na úpravu menstruačního cyklu. Když se americké ženy doslechly o jeho antikoncepčních účincích, začaly své lékaře masově žádat o předepsání Enovidu. Koncem roku 1959 jich „pilulku“ bralo přes půl milionu.
 

Bottle of 'Enovid' contraceptive pills, United Kingdom, 1960-1965

Bottle of 'Enovid' contraceptive pills, United Kingdom, 1960-1965, 1994-466/2 © Science Museum, London

Enovid byl na trhu již od roku 1959, avšak jako přípravek na úpravu menstruačního cyklu. Když se americké ženy doslechly o jeho antikoncepčních účincích, začaly své lékaře masově žádat o předepsání Enovidu. Koncem roku 1959 jich „pilulku“ bralo přes půl milionu.

Podle Nancy Gibbs z časopisu Time se pilulka stala prostředkem, díky kterému mohly ženy odhodit zástěru, objevit své ambice a pochodovat dychtivě do nového věku.

 
 
Distribuce pilulky ve Spojených státech byla omezená, zpočátku byla určena pouze manželským párům. Ve státě Massachusetts tento zákaz pro nesezdané páry trval až do roku 1972, kdy Nejvyšší soud USA rozhodl, že stát nemůže zakazovat distribuci antikoncepce svobodné ženě.
 
Hormony zaplavily svět. Doslova…
Obliba hormonální antikoncepce v USA rapidně rostla. V roce 1965 bylo již 6,5 milionu žen na pilulkách. Na počátku 70. let se křivka užívání hormonální antikoncepce trochu zpomalila, protože se začalo více mluvit o zdravotních rizicích a vedlejších účincích.
 
Velký rozruch způsobila kniha The Doctors' Case Against the Pill novinářky Barbary Seaman, která upozorňovala na zdravotní rizika pilulek. Tehdejší dávky hormonů obsažených v pilulkách byly extrémně vysoké a výrobci byli obviňováni z vedlejších účinků jako mrtvice, deprese, obezita, krevní sraženiny a infarkt.
 
 
Kniha se dostala i na půdu amerického senátu, kde senátor Gaylord Nelson inicioval slyšení o rizicích hormonální antikoncepce. Výsledkem bylo, že výrobci pilulek museli do každého balení vložit leták s informacemi o možných vedlejších účincích.
 
I přes tyto otazníky užívání pilulky celosvětově rostlo. V roce 1984 se odhaduje počet žen užívajících pilulku na 50 až 80 milionů na celém světě.
 
V souvislosti se zdravotními riziky a úmrtími žen výrobci výrazně zredukovali dávky hormonů obsažených v pilulkách.
 
Hormonální antikoncepce samozřejmě nebyla jen doménou Spojených států. Měnila svět i jinde. Pilulka se v polovině 60. let dostala i do bývalého Československa. Preparát s názvem Antigest byl ale dostupný nejdříve úzkému okruhu žen, zejména s vazbou na tehdejší stranické funkcionáře. Až do konce 80. let převládaly tuzemské preparáty Antigest, Neogest, Biogest.
 
Hormonálka od svého vzniku prošla myriádou pokusů a omylů. Od prvních preparátů doznala radikálních změn. Přesto se stává, že některé z nich i dnes mizí kvůli zdravotním rizikům z trhu. V roce 2013 zakázala Francie přípravek Diane 35, protože zvyšuje riziko trombózy.
Na zdravotní rizika přípravku upozorňuje i český Státní ústav pro kontrolu léčiv.
Odhaduje se, že dnes používá hormonální antikoncepci na celém světě několik set milionů žen.
 
Těhotná ano či ne: Jak to vlastně funguje?
Nejběžněji používaným druhem hormonální antikoncepce je tzv. kombinovaná. Kombinuje účinek dvou lidských hormonů - Estrogenu a Progesteronu, které „přesvědčí“ tělo, že je těhotné. Estrogen zabrání vývoji nového vajíčka ve vaječníku a připraví sliznici dělohy na případné těhotenství. Progesteron zase zabrání uvolnění již vytvořeného vajíčka z vaječníku.
Tato antikoncepce se užívá 4 týdny v kuse, přičemž pilulky na 4. týden jsou bez obsahu hormonů (placebo) a proto dojde k menstruačnímu krvácení, kdy se tělo „zbaví“ estrogenem nastimulované děložní sliznice. U některých přípravků se během menstruace pilulky vysazují.
 
Hormony v těle, hormony v hlavě
Každý z nás má jinou genetickou výbavu a tak také jinak reagujeme na to, co s námi hormony dělají. Ty, které jsou obsažené v antikoncepci, však mohou podle některých výzkumů změnit strukturu mozku, a ovlivňovat tak například i způsob jakým si vybíráš partnera nebo kolik máš chuti na sex.
 
Mozek je složitý orgán, jehož fungování stále zcela nerozumíme. Víme ale, že jeho funkce, ať už se jedná třeba o rozhodování nebo paměť, jsou přímo ovlivňovány hladinami hormonů v krvi. Například víme, že více testosteronu v krvi, tedy „mužského hormonu“, nás nutí více riskovat a být agresivnější. Jak asi tvoje každodenní rozhodování ovlivní taková denní dávka estrogenu s progesteronem?
Co vědět, než nasadím pilule
Hormonální antikoncepce tě změní. Změní tvé tělo a pravděpodobně i tvou hlavu. S vysokou pravděpodobností tě ochrání před nechtěným početím. Vše ostatní však má svá „ale“ a spoustu neznámých. Jedna studie vyvrací druhou a druhá první. Většina doktorů ubezpečuje, že vše je v pořádku a 100% bezpečné. Ale kolikrát v historii lidstva jsme už měli podobně 100% jistotu? Těžko něčemu věřit. Rozhodnout se zkrátka musíš sama.

16,5 cm. No jo, Amíci, aby neměli něco extra!

Tak co? Zbyly ti ještě někde nějaké pilule?

Hormony už nejsou v módě

Jestli jo, tak nezbývá než rolovat a číst dál, protože je vidět, že jsi palice dubová. A jestli všechnu tu chemii nespláchneš do záchodu (i když kvůli rybám ji raději vrať do lékárny) ani po přečtení těchhle informací, tak nad tebou lámeme hůl. Ale neboj, pořád se za tebe budeme modlit a budeme doufat, že jednoho dne tě duch gumy osvítí! Sexpress Yourself!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hormony už nejsou v módě

Vysvětlili jsme si, jakou úlohu sehrála hormonálka v historii lidstva, a teď je čas posunout se dál. Nejde jen o to přiznat si, že tak „jednoduché“, jak hormonálka slibuje, to prostě v životě být nemůže. Důležité je hlavně uvědomit si její rizika a přidržet se zdravého rozumu. Takže. Chytni zas gumu pěkně za čepičku, drž a roluj...
 
Následující „devatero“ (ovšem nikoliv pohádek:) by ti mohlo pomoci odhodlat se k takové antikoncepční metodě, která bude pro tebe ta pravá:
 
1. Kombinovaná hormonální antikoncepce (Estrogen a Progesteron) je dle Světové zdravotnické organizace klasifikována jako karcinogen.
Ano, je to tak, hormonální antikoncepce je zařazena ve stejné třídě jako tabák nebo azbest. Původně v roce 1999 byla zařazena jako potenciální karcinogen, od roku 2005 již jako jistý.
2. Nežádoucím účinkem užívání hormonální antikoncepce je tvorba krevních sraženin, zvláště pokud je žena kuřák, má nadváhu (BMI nad 30) anebo více než 35 let. 
Na základě výzkumu vedeného v Dánsku došlo ke zjištění, že všem uživatelkám hormonální antikoncepce stoupá riziko vzniku trombo-embolické nemoci (neboli krevní sraženiny) 2-4x. Riziko infarktu myokardu se s užíváním hormonální antikoncepce zvyšuje asi 2x, nicméně pokud jsi kuřačka (snad ne!) do 35let, tak už je vyšší 10x, u starších 35let pak dokonce 100x. Toto riziko může být dále zvýšeno genetickou predispozicí k větší srážlivosti krve (například tzv. Leidenská mutace faktoru 5, kterou trpí až 10 % evropské populace). 
Náchylnost jedince ke zvýšené tvorbě krevních sraženin se sice dá zjistit předem, většina lékařů však jedná až v okamžiku nějakého podezření (rodinná anamnéza...). „Kdybyste důkladně vyšetřila všechny uživatelky hormonální antikoncepce, tak byste asi 20 % její užívání nedoporučila,“ přiznal redaktorce Respektu gynekolog Petr Křepelka. Vyšetření jsou zkrátka příliš nákladná a dokáží zachytit pouze nejčastější mutace.
 
3. Hormonální antikoncepce může snížit riziko vzniku rakoviny endometria (sliznice dělohy) a vaječníků
Některé zdroje uvádějí, že užívání hormonální antikoncepce je spojeno s více jak 50% snížením pravděpodobnosti rakoviny vaječníku.
 
4. Užívání hormonální antikoncepce možná zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu a děložního čípku
U dívek, které zatím nerodily, zvyšuje hormonální antikoncepce nárůst prsní tkáně a tím i možnost nebezpečí vzniku nádoru. Tvrdí to třeba tato studie. Toto riziko je navíc vyšší u dívek, které začaly s užíváním hormonální antikoncepce do svých 20 let. Vyšší riziko rakoviny děložního čípku se vysvětluje častějším sexuálním kontaktem při užívání hormonální antikoncepce, která ovšem nechrání před HPV infekcí.
 
Na druhou stranu existuje i studie, podle které je vliv hormonální antikoncepce na vznik rakoviny prsu buď zanedbatelný, nebo žádný. 
 
5. Hormonální antikoncepce pomáhá při akné... někdy a jen některá
Některé druhy hormonální antikoncepce vedou ke snížení tvorby akné na základě snížení hladiny mužských hormonů v krvi. Bohužel jsou to ty, které obsahují vyšší množství hormonů, a proto vedle zlepšení akné přináší také mnohem více klasických nežádoucích vedlejších účinků. Naopak nasazení novějších a bezpečnějších druhů hormonální antikoncepce je spojeno s novým vznikem kožních reakcí. Zajímavé je také zamyslet se nad tím, jak se bude moje tělo chovat v okamžiku, kdy hormonálku vysadím (přece se s ní nebudu cpát do padesáti:) – uživatelky si často stěžují na návrat a dokonce zhoršení kožních problémů.
 
6. Hormonální antikoncepce může snížit tvou sexuální touhu
Stejné hormonální změny, které tě „zbavily“ akné, tě mohou připravit o sexuální touhu. Ta je závislá na hormonech testosteronu a estrogenu. Estrogen stoupá zejména v období ovulace, jenomže hormonální antikoncepce funguje právě tak, aby k žádné ovulaci nedošlo. Co se testosteronu týče, ukázalo se, že u žen, které berou hormonální antikoncepci, po půl až jednom roce od začátku užívání stoupá hladina SHGB (Sex Hormone Binding Globulin – rozuměj bílkoviny, která na sebe váže testosteron, a tím jej deaktivuje) o 300-700 %.

 

7. Užívání hormonální antikoncepce může ovlivnit typ muže, kterého si vybereš
Objevují se názory (jeden, druhý), že ženy, užívající hormonální antikoncepci mají sklon vybírat si ženštější typy mužů. Začít randit s klukem, o kterém po vysazení zjistíš, že nejen není tvůj typ, ale navíc se na roli partnera vůbec nehodí, to asi není nejlepší nápad.
 
8. Hormonální antikoncepce může pomoci vyřešit menstruační křeče, bolesti nebo migrény
Vzhledem k tomu, že hormonální antikoncepce navodí zcela umělý cyklus a odstraní výkyvy hormonů, může skutečně tyto problémy vyřešit. Ovšem jen po dobu jejího užívání…Navíc u těch, kdo s cyklem problémy nemají, se přirozená hormonální rovnováha může vychýlit.
 
9. Hormonální antikoncepce a oddálené znovuobnovení plodnosti
Přirozený měsíční cyklus je pro tvé tělo ta nejlepší zpráva. Znamená to, že hormony jsou v rovnováze, orgány produkující hormony v mozku i jinde fungují jak mají. Zkrátka, že vše je v pořádku a připraveno na chvíli, kdy budeš chtít... Negativní vliv hormonální antikoncepce na plodnost se zatím neprokázal a  je spíše v rovině spekulací. Více než 50letá historie kouzelné pilulky ale ukázala, že co je jasné dnes, může být zítra úplně jinak. Stačí si přečíst co dělají rezidua hormonálky s rybami, ke kterým se dostávají skrze kanalizaci.
 
A jak mluví o hormonálce ti, co ji vyrábějí?
 
Hormonální buldozery aneb ryby plavou v hormonálním akváriu
 
 
O tom, že do přírody vypouštíme mnoho cizorodých chemických látek, není pochyb. Často až s křížkem po funuse zjišťujeme, jaký dopad na životní prostředí to může mít. Jednu skupinu těchto látek tvoří tzv. endokrinní disruptory, které narušují hormonální systém zvířat i lidí. „Vyskytují se v prostředí ve velmi nízkých koncentracích, ale jejich efekt je těžko přehlédnutelný. Narušují křehkou hormonální rovnováhu v organismu. Jsou to jakési hormonální buldozery, za kterými zůstává hormonální spoušť a chaos. Zrádnost endokrinních disruptorů spočívá v tom, že se plně projeví až ve velmi nízkých koncentracích,“ říká profesor Jaroslav Petr z České zemědělské univerzity.
Jedním z nich je 17α-ethinylestradiol, který je obsažen v hormonální antikoncepci. Začíná to jednoduše: uživatelka hormonální antikoncepce spolkne tabletu. Pokračování už je ale složitější. Část hormonu 17 ethynylestradiol hormonu zmetabolizuje v jejím těla a část se vyloučí a putuje do čističky odpadních vod, kde se toho ujmou bakterie. Ty bakterie neúčinnou formu hormonu převrátí zpátky na účinnou a v té chvíli se k tomu dostanou ryby. Spolknou to ve velmi malých koncentracích, které ale právě přesně způsobí narušení křehké rovnováhy v jejich těle. 
 
 
Nález jiker ve varlatech samců ryb odchycených v britských řekách vyvolal počátkem 90. let minulého století zděšení. Podezření britských rybářů padlo na nedalekou farmaceutickou továrnu, odkud se podle nich mohly dostat do řeky látky využívané při výrobě hormonální antikoncepce. Nakonec se ukázalo, že na vině nebyla farmaceutická továrna. Tyto látky se dostávají do vody z moči žen užívajících hormonální antikoncepci. Jak říká popis filmu Hormonální akvárium: „Antikoncepční pilulka jako symbol sexuální svobody tedy zabraňuje nejen rozmnožování lidské rasy, ale také rybí populace.“
 
 
V Kanadě zase prováděli experiment v jezeře 260, kdy vypouštěli 17 alfa-ethynylestradiol do vody v malých dávkách, než jeho koncentrace dosáhla 5 nanogramů na litr (5 miliardtin gramu na litr), která se může běžně vyskytovat v řekách. Během 5 let zcela vymizela ryba jeleček velkohlavý.
 
Čističky odpadních vod nejsou téměř vůbec schopny tuto látku odstraňovat, proto se dostává do životního prostředí. „Předpokládá se, že ethinylestradiol má na svědomí 90 % veškeré estrogenní aktivity ve vodách,“ uvádí Tomáš Cajthaml, vedoucí Laboratoře environmentální biotechnologie Mikrobiologického ústavu AV ČR. A co že způsobují estrogeny? Zjednodušeně řečeno napomáhají procesům tvorby ženských pohlavních orgánů. Ze samců se tak pomalinku jakoby stávají samice a dochází k vymírání druhů.
 
Češky vyrazily rychle vpřed, ale pomalu dávají zpátečku
Tak jako se Češi po roce 1989 vrhali do obchodů, kde nacházeli „západní“ zboží, Češky hromadně zatoužily po hormonální antikoncepci, která byla v socialistických časech nedostatkové zboží. V 90. letech sem začaly proudit nejrůznější druhy antikoncepce. A Češky po nich sáhly. Bylo to přece jednoduché, pohodlné a spolehlivé, pokud jde o plánování rodičovství.
 
Včera není dnes. Do roku 1986 musely ženy před interrupční komisi, když chtěly ukončit nechtěné těhotenství. „Ve velkých městech je víc potratů než živě narozených dětí,“ psalo se na stránkách Respektu v roce 1992. Tehdy podstupovalo více než 180 000 žen ročně v Československu umělé přerušení těhotenství. Potrat byl paradoxně nejdostupnější formou antikoncepce.
 
Tohle kouzelná pilulka změnila, křivka užívání hormonální antikoncepce strmě stoupala a počet potratů klesal. Všichni byli spokojení. Zejména pak doktoři, kteří patří většinou k silným zastáncům pilulek a nabízejí je dívkám od 15 let.
 
25 let po revoluci se ale trend začíná obracet. Ženy zjišťují, že mohou být sebevědomou ženou i bez pilulky. Od roku 2007, kdy v Česku dosáhlo užívání hormonální antikoncepce vrcholu (48,1 % žen v plodném věku) její obliba neustále klesá.
 
V roce 2013 ji užívalo 444,3 žen z tisíce žen ve fertilním věku, čili přes 44 %. Nejvíce žen s předepsanou hormonální nebo nitroděložní antikoncepcí bylo v Hl. městě Praze (60,0 % žen fertilního věku) a v Olomouckém kraji (63,7 % žen fertilního věku).
 
Češky (zatím) vedou na plné čáře
 
Mladé Češky se k pilulkám obracejí zády
Nyní se mění kolektivní vědomí lidí – lidi zajímá zdravý životní styl, mají větší vztah a úctu k Zemi a tím přirozeně i k životnímu prostředí, a to se s užíváním umělých hormonů moc neslučuje. Žena, která miluje sama sebe, se nebude cpát chemií. Muž, který miluje svou ženu, to po ní nebude chtít.
 
Když mi bylo 15 let, měla jsem beďary, asi jako každý puberťák. Taky jsem měla menstruaci, asi jako každá žena. Je zajímavé, že ačkoliv jsou tyto úkazy naprosto přirozené, ženy se s nimi nedokážou smířit. I mně to vadilo. Kdo by chtěl mít uhry na obličeji a jednou za měsíc krvácet? Nikdo. A tak mě maminka jednoho krásného dne zavedla do gynekologické ordinace a nechala mi předepsat hormonální antikoncepci….

A přitvrzujeme. Guinessův rekord. 34 cm!

Guma myslí i na děti!

Že víš o gumě všechno, co potřebuješ?

Ano. Je to tak. Krabička kondomů je skoro stejně zábavná jako kostičky Lega. Potvrzují to tisíce mladých, občas hlídajících, avšak zatím spokojeně bezdětných strýčků a tetiček. Prostě my všichni, co máme v hlavě mozek, jsme 15+ a chceme se vzájemně poznávat, rolujeme gumu a jsme v klidu. Protože až to na nás přijde a zatoužíme po kupě dětí, půjde to hladce. Guma je totiž na rozdíl od hormonálky 100% baby friendly. Je to zkrátka láska na celý život. Primeros Love!

Že víš o gumě všechno, co potřebuješ?

Ehm... no, když myslíš... A co takhle seznámit se s ní trochu blíž? Prozkoumat všechny její možnosti? Přesvědčit se o její spolehlivosti? Budeš se možná divit, ale není to jen o tom správně narolovat.
 
Guma s tebou bude v nejtěžších chvílích, proto je na čase, pustit si ji trochu k tělu! A jak se říká: mysli globálně, jednej lokálně. Po našem: Think globally, fuck locally. Čili Primeros!
I Casanova by miloval gumu Primeros
Jeden by řekl, že od okamžiku, kdy se do našich ložnic, kanceláří, výtahů, no zkrátka luhů a hájů dostala značka Primeros, jakoby celá předchozí historie kondomů ztratila význam. Primeros je původně náš. Je dostupný. Je variabilní, šik a hlavně 100% bezpečný (skoro ;). Ale buďme féroví. Přece jen i Primeros, jakkoli je výjimečný, patří do širší rodiny kondomů. Ale vezmeme to od začátku...
 

Kondom s latinským manuálem z roku 1813, Matthias Kabel, Lund University Historical Museum
 
A byla by škoda nevědět například to, že o používání kondomů se spekuluje už v souvislosti se starými Egypťany! Nebo třeba, že kondomy hojně využíval náš milý Casanova. Byl prý velkým znalcem všech produktů, které byly tehdy k dostání, a své dámy bavil tím, že kondomy nafukoval a ponoukal partnerky v jakési vtipné předehře ke kontrole nezávadnosti… Kondom si oblíbil natolik, že mu vymyslel i přezdívku. Říkal mu „anglický svrchník“ nebo prostě „kabátek“.
 
A víš vůbec, že dřív se kondomy dělaly z ovčích střívek nebo dokonce ze želvích krunýřů, zvířecích rohů a dalších podivností? Díky bohu za to, že v roce 1844 přišli pánové Hancock a Goodyear na to jak vulkanizovat gumu. Ta díky tomu získala větší pružnost, takže netrvalo dlouho a v roce 1901 byl na světě první gumový kondom s čepičkou.
 
 
U nás se výroby ujal šikovný obchodník a inovátor Gustav Schwarzwald, a zajistil tak od roku 1909 české (a později i vídeňské, pařížské, londýnské a chicagské) veřejnosti bezstarostného štěstí pod brzy zlidovělým názvem Primeros. Světoznámou značku nepohřbily v propadlišti dějin ani dramatické události 20. století. Primeros tu byl a je stále. I po válce, konfiskaci a revolučních zvratech. Nepoložila jej levná asijská ani nesmyslně předražená globální konkurence, které se u nás v 90. letech otevřely dveře. Proto si dnes u nás můžeš vybrat přesně takový kondom, jaký zrovna potřebuješ.
 
 
 
 
 
 
 
 

Primerosy = invence + kvalita
Prvotřídní kondomy Primeros pro tebe vyrábíme v moderní továrně nedaleko německého Hannoveru. A protože se jedná o produkt chránící lidské zdraví, jsou jeho výroba a kontrolní procesy celkem složité. Tak to radši popíšeme stručně a polopatě.

 
 
 
Nejdřív ze všeho vybereme ten nejlepší latex na plantážích v Malajsii a Indii. Pak se zatopí pod kotlem a podle rodinné Primerosí kuchařky se uvaří ta nejlahodnější a nejjemnější směs z čistě přírodního latexu. Mňam! V téhle kašičce se pěkně omočí formy ve tvaru dobře vyvinutých penisů, zgumovatí a usuší se, takže z nich vzniklý kondom ladně sklouzne na linku, která ho pošle rovnou na testování. A tady si každý kondom opravdu užije. Natahujeme ho na skřipec a vůbec s ním provádíme psí kusy, abychom si byli jistí, že je dokonalý a bez jediné chybičky. Když si tím vším projde a dostane zelenou, putuje pěkně na svoji individuálně předepsanou lubrikaci, ochucení a další procedury, asi tak nějak jako v lázních. Když je po všem, samou únavou se složí do fólie, nechá se zatavit a pak už jen nabírá síly pro okamžik, kdy ho (a nebo spíš: kdy to s ním) rozbalíš!
 
Výroba
 • Skleněné formy se namáčejí do tekutého latexu. Po usušení latexové vrstvy se proces ještě jednou opakuje. Formy poté putují do vulkanizačního tunelu s teplotou 115 °C. Následně jsou zaprašovány a míří do sušičky s teplotou 110 °C, aby v kondomu nezůstala ani kapka vody. Ale to ještě není vše, guma musí projít těžkou zatěžkávací zkouškou.
 
Co všechno guma Primeros vydrží?
Skoro všechno, no kdo jiný by zvládl tento „trojboj“?
 • Elektrické křeslo - všechny Primerosy musí projít tzv. elektronickým testem – to znamená, že do něj pouštíme 2000 voltů.
 • Natahování gumy na skřipec - namátkově testujeme, že zvládne nafouknutí na objem 18 litrů a natažení o téměř 700 % na 1,2 metru (!).
 • Všechny gumy Primeros samozřejmě splňují ty nejnáročnější požadavky, jako je norma ISO 4074. Kvalitu střeží manažeři kvality a přísný německý auditor (TÜV).

 

Elektronický test

 • Každá guma prochází náročným testem, kdy do něj proudí 2 000 voltů. Test odhalí jakoukoliv skulinku. Guma se natahuje na kovový trh, který se otáčí kolem vodivé pryže. Neporušený kondom funguje jako izolátor. Pokud se během testu objeví sebemenší trhlina, kondom je vyřazen a nejde do prodeje.

Tlakový test
 • Jak probíhá náročné testování podle normy ISO 4074? Kondom je vyplněn vzduchem a v okamžiku prasknutí kondomu, přístroj řízený počítačem změří objem a tlak. Do Primerosů se vejde 18 litrů vzduchu.
 
Vodní test
 • Jak je ještě možné testovat kondomy? Kondomy se naplní vodivou slanou vodou a ponoří se do bazénu rovněž s vodivou slanou vodou. Poté je měřeno napětí mezi oběma elektrodami. Pokud je vše v pořádku, funguje latexový kondom jako izolátor. Pokud ne, kondom mizí pryč.
 
Jak vybrat gumu pro toho tvého?
Primeros je Baťou všech kondomů. Vyrábí nejběžnější modely, které se mu za 105letou historii nejvíc osvědčili. Náš základní model má tyto rozměry:
18 cm délka, 52 mm nominální šířka = cca 3 cm průměr. Navíc máme i variantu XXL pro ty, které příroda obdařila více. Ty jsou dlouhé 20 cm a široké 54 mm.
 
Rolovat gumu je hračka
Pro ty, co zatím nemají zažitou praxi v rolování, doporučujeme číst příbalový leták, a to nikoliv po, ale před!
 
Pravidlo číslo jedna: Používej kondom vždy od počátku styku, neboť často dochází k úniku semene před samotným orgasmem. Kondom navlékej vždy na ztopořený penis.
 
Krok po kroku:
 • Opatrně roztrhni fólii a vyjmi gumu. Při otevírání fólie a navlékání na penis dávej pozor na poškození kondomu ostrými předměty (nehty, šperky atd.), protože poškozený kondom nezajišťuje dostatečnou ochranu. Pokud je fólie viditelně poškozena, kondom dále nepoužívej. Pro další užití vyjmi nový kondom z neporušeného obalu.

 • Při navlékání kondomu dbej na to, aby v jeho špičce nezůstal vzduch, který by mohl způsobit protržení kondomu. Tomu zabráníš tak, že stiskneš špičku kondomu palcem a ukazováčkem.

 • Kondom na penis nenatahuj, ale roluj po jeho obvodu, přičemž předkožka musí být plně stažena.

 • Po ejakulaci penis pomalu vytáhni z vaginy, a to dříve než povadne. Kondom přitom pevně přidržuj u kořene penisu. Dbej na to, aby kondom nesklouzl.

 • Použitý kondom neodhazuj do toalety, ale do odpadkového koše.
 
Žádná věda, ne?
 

 

By the way, we are at 50 cm. But that might be for another website.

You're ready, let's do it!

???
Klasik

Vyznávám tradiční hodnoty. Mým cílem je pomáhat a chránit. Ve dne i v noci, s pouty i bez. Je na mě prostě spoleh. Spol(ul)ehají na mě i úplní začátečníci... Jmenuju se Primeros classic.

A aby to byla pořádná jízda, doporučuju kvalitní mazivo
Primeros en'joy basic lube.

Co takhle si to trochu okořenit
Primeros en'joy vibrating ring?

???
Kluzák

Přiznávám...jsem neodbytný. Vloudím se všude. Díky své nenásilné povaze si však rychle získávám sympatie a stávám se nepostradatelným společníkem.
Jmenuju se Primeros xX lubricant.

 

Nejradši mám sladkou tečku na závěr:
Primeros en'joy peach lube.

 

A aby to bylo příště ještě lepší, hurá do domácí posilovny s
???
Citlivka

Jsem senzitivní. Všechno si děsně beru. Nemůžu si pomoct, prostě se mě to dotýká...
Jsem prostě Primeros x-tra sensitive.

Na citlivky se musí diskrétně, proto doporučuju
Primeros en'joy silicone glide.

A pro ty, co v mládí cvrnkali kuličky, tu mám
Primeros en'joy SmartBALLS DUO.

???
Drsňák

Umím udělat dojem. Vrývám se do paměti a zanechávám stopu. Místy bývám trochu hrubý, ale o to nezapomenutelnější.
Říkají mi Primeros texture.

Ale když je sezóna jahod, neodolají ani ti největší drsňáci 

Tohle už jen pro opravdové fajnšmekry:
Primeros en'joy SmartVIBE ANGELO.

???
Slaďoch

Jsem k nakousnutí, ale stačí mě jen lehce olíznout. Nebo přivonět. Hned dostaneš chuť! Jsem navíc i mimo sezónu. Volají na mě Primeros fruit'n'color.

Abych tu sladkou chuť trochu zjemnil, používám

A rád chodím do kroužku s
Primeros en'joy vibrating ring.

???
Freš

Jsem fanaticky svěží. Sveřepě čerstvý. Nutkavě čistotný a kromobyčejně zdravý. Nejsem žádnej zelenáč, i když vlastně jo:
Primeros tea tree.

Kdo by chtěl se mnou zažít dobroužství v australské divočině pod Kajeputem střídavolistým, doporučuju:
Primeros en'joy tea tree lube.

???
Dlouhán

Co je malé, to je hezké. Co je velké, to je...prostě velké. Netřeba hledat další superlativy. Dobré zboží se prodává samo. Primeros xxl.

A kam se nedostanu já, dostane se
Primeros en'joy SmartVIBE ANGELO.

Někdy je třeba tomu trochu pomoct:
Primeros en'joy silicone glide.

???
Courák

Prrr! Nač ten spěch? Já si život vychutnávám. Bez stresu, slastně pomalu a do poslední kapky...
Primeros delay.

Na dlouhé cestě ale vyhládne, je třeba doplnit energii:
Primeros en'joy banana lube.

A když už jsem na konci s dechem, beru s sebou pomocníka (nezapomeňte koupit velké balení tužkových baterek!):
Primeros en'joy SmartVIBE ANGELO.

Hurry up, or your effort will have been in vain!